Покрівля, виконана з профнастилу, є одним з найбільш надійних і доступних варіантів для приватного сектора. Завдяки своїй доступності цей матеріал отримав широку популярність не тільки серед великих будівельних компаній, але і серед пересічних споживачів, що займаються будівництвом свого будинку самостійно. І якщо в першому випадку процес підбору листів є обов’язком забудовника, то в іншому – власник будинку повинен самостійно подбати про правильному підборі металопрофілю. Саме тому сьогодні ми розглянемо, як правильно підібрати профнастил для даху.
Загальні рекомендації
У даний момент на ринку представлена величезна кількість видів профлиста, який виготовляється як на автоматизованих лініях, так і вручну. Цей вид виробів може складатися як з імпортної сталі, так з вітчизняної. Крім цього, даний вид виробів може відрізнятися типом і товщиною захисного покриття, розміром і формою хвилі, а також рядом інших характеристик.
При підборі покрівельного матеріалу важливо пам’ятати:
- про необхідність врахування конструкції покрівлі – чим менше кут нахилу, тим більше високою міцністю повинні володіти листи;
- про кліматичні особливості регіону – при великому обсязі опадів слід підбирати більш міцні листи.
Окрему увагу слід приділити компанії-виробнику. Адже не можна не погодитися з тим, що набагато дешевше один раз використовувати якісний матеріал, ніж постійно займатися ремонтом покрівельного покриття.
Що потрібно знати про маркування
Сьогодні при виконанні покрівельних робіт професійні будівельники віддають перевагу універсальним і несучим листам. Останні за рахунок частого використання у процесі перекриття даху називаються покрівельними.
Кожен із вищевказаних типів профнастилу має своє маркування: Н – для несучих листів і НС – для універсальних. Перший різновид відрізняється наявністю ребер жорсткості, який поліпшує експлуатаційні властивості виробу. Другий різновид використовується переважно при оформленні фасадів, тому крім високої міцності вони відрізняються більш привабливим зовнішнім виглядом. При цьому висота НС-листів порівняно невелика, що забезпечує їх високу міцність і дозволяє використовувати даний вид вироби для дахів із великим кутом нахилу.
Якою має бути довжина та товщина листа
Дійсно якісний металопрофіль повинен мати товщину сталі не менше 0,45 мм. Однак при будівництві приватних будинків фахівці рекомендують використовувати більш міцні види з товщиною від 0,7 мм. Самостійно визначити товщину листа без спеціалізованого обладнання вкрай складно. Тому експерти радять детально вивчати документацію, що додається до виробу.
Ідеальною довжиною профнастилу для виконання покрівельних робіт вважається 3-7 метрів. Незважаючи на те, що сьогодні практично кожен виробник виготовляє листи на замовлення, купувати вироби з довжиною 12 метрів та з метою зниження кількості стиків не рекомендується. Відповідно до законів фізики, металеві листи здатні стискатися при низьких температурах, а при високих – розширюватися. Для листів з довжиною від 3-х до 7-ми метрів зміни будуть практично непомітні, проте для листів завдовжки більше 10-ти метрів різниця може становити понад 5-ти мм. Подібні зміни можуть привести до порушення цілісності металу, що негативно позначитися не тільки на зовнішньому вигляді даху, але й на його експлуатаційних якостей.
Тип захисного покриття
Найдоступнішою за ціною вважається покрівля, виконана із листів профнастилу з цинковим покриттям. Захисний шар з цинку дозволяє забезпечити захист металу від корозії та збільшити термін його експлуатації до 15-ти років.
Однак надійнішими вважаються листи з полімерним захисним шаром, які відрізняються вищою ціною. Подібне покриття крім більш тривалого терміну експлуатації забезпечує покрівлі привабливий зовнішній вигляд, відповідний оформлення фасаду будівлі. Як правило, колір полімерного покриття підбирається за спеціальною таблицею RAL. При цьому за співвідношенням ціна / якість найбільш привабливими для оформлення покрівлі вважаються листи з покриттям із поліестеру.
Під час купівлі виробів важливо звертати увагу не тільки на тип захисного покриття, але також на його цілісність. Наявність подряпин, відколів або будь-яких інших пошкоджень не допустимо, тому що це призводить до зниження терміну експлуатації матеріалу.
Виходячи з усього вищесказаного, ідеальний профнастил для покрівлі повинен мати маркування Н або НС, його товщина повинна становити від 0,45 до 0,7 мм, довжина від 3-х до 7-ми метрів, а в якості захисного покриття повинен використовуватися поліестер.